turkchat

www.Durusohbet.com

Mobil Sohbet için tıklayın
Sohbet
mirc

1. Nickname (Kullanici Adi)
Türkce karşılığı Kullancı Adı olan Nickname kelimesi (Nick olarak ta kullanılır), RUMUZ mahiyetindeki her kişiye özel bir isim anlamına gelir. Nick olarak kendi adınızı kullanabileceğiniz gibi, diger beğendiğiniz takma isimleri de kullanabilirsiniz.. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaması gerektiğidir.

2. Server (Sunucu)
IRC sunucusu; insanlarin ayni ortamda birbirlerini bulabilmeleri icin temel cati.

3. Kanal (Channel)
# ön takısını alan, IRC server üzerindeki bir ya da daha fazla user’in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.

4. Private (MSG, QUERY, WHISPER)
Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.

5. OP ne demektir?
Operatörün kısaltması olan bu deyim, kanaldaki (channel) yöneticilerine (mkd: yoneticilere) verilen isimdir. Nickname’lerinin başında @ işareti bulunmaktadir. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kurucuları tarafından görevlendirilirler.

6. IRCOP’lar kimlerdir?
Irc server’lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayi yapan, bulundugunuz serverin diger ayarlarını halleden kişi. Kanal operatorlerinden farklı olarak IRCop’lar kanallardan değil server’in genelinden sorumludurlar.

7. Bot
Robot kelimesinin kısaltmasından gelen bot, bir kullanıcı gibi sunucuya bağlanarak belli durumlarda belli şekilde tepki vermek üzere programlanabilen yazılımlardır. Programlanmasına ve gelişmişliğine baglı olarak yöneticilerinden gelen komutlarla kanallarda ve/veya özellerde konuşmak gibi normal kullanıcı komutlarını da kullanabilirler.

8. Kick
IRC’de bir kanal operatörunun bir kişiyi kanaldan atmasına kick denir. Kullanıcılar bu şekilde kanaldan uzaklaştırılırken atılma nedeninin yazılacağı bir “Kick Reason” faydali olacaktır. Kick’lendikten sonra kanala yeniden girebilirsiniz.

9. Ban
Bir kullanıcıyı kanaldan geri gelemeyecek şekilde atmak anlamına gelir. Ban açılana veya ban’ı oluşturan şartlar değişmedikçe o kişi kanala giremez. Bu komutu da kick gibi sadece kanal operatörleri kullanabilir.

10. Invite
Kanaldaki kullanıcılardan herhangi biri dışardan birisini bu komut ile kanala çagırabilir. Örnegin kanal (+i) durumundayken kanala girilebilmesi için gereklidir.

#irc Kategorisinden Daha Fazla İçerik

Yoruma Kapalı.

Site Haritası
( We love Google )