turkchat

Www.durusohbet.com

Mobil Sohbet için tıklayın
Sohbet
mirc

1. Nickname (Kullanici Adi)
Türkce karşılığı Kullancı Adı olan Nickname kelimesi (Nick olarak ta kullanılır), RUMUZ mahiyetindeki her kişiye özel bir isim anlamına gelir. Nick olarak kendi adınızı kullanabileceğiniz gibi, diger beğendiğiniz takma isimleri de kullanabilirsiniz.. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaması gerektiğidir.

2. Server (Sunucu)
IRC sunucusu; insanlarin ayni ortamda birbirlerini bulabilmeleri icin temel cati.

3. Kanal (Channel)
# ön takısını alan, IRC server üzerindeki bir ya da daha fazla user’in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.

4. Private (MSG, QUERY, WHISPER)
Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.

5. OP ne demektir?
Operatörün kısaltması olan bu deyim, kanaldaki (channel) yöneticilerine (mkd: yoneticilere) verilen isimdir. Nickname’lerinin başında @ işareti bulunmaktadir. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kurucuları tarafından görevlendirilirler.

6. IRCOP’lar kimlerdir?
Irc server’lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayi yapan, bulundugunuz serverin diger ayarlarını halleden kişi. Kanal operatorlerinden farklı olarak IRCop’lar kanallardan değil server’in genelinden sorumludurlar.

7. Bot
Robot kelimesinin kısaltmasından gelen bot, bir kullanıcı gibi sunucuya bağlanarak belli durumlarda belli şekilde tepki vermek üzere programlanabilen yazılımlardır. Programlanmasına ve gelişmişliğine baglı olarak yöneticilerinden gelen komutlarla kanallarda ve/veya özellerde konuşmak gibi normal kullanıcı komutlarını da kullanabilirler.

8. Kick
IRC’de bir kanal operatörunun bir kişiyi kanaldan atmasına kick denir. Kullanıcılar bu şekilde kanaldan uzaklaştırılırken atılma nedeninin yazılacağı bir “Kick Reason” faydali olacaktır. Kick’lendikten sonra kanala yeniden girebilirsiniz.

9. Ban
Bir kullanıcıyı kanaldan geri gelemeyecek şekilde atmak anlamına gelir. Ban açılana veya ban’ı oluşturan şartlar değişmedikçe o kişi kanala giremez. Bu komutu da kick gibi sadece kanal operatörleri kullanabilir.

10. Invite
Kanaldaki kullanıcılardan herhangi biri dışardan birisini bu komut ile kanala çagırabilir. Örnegin kanal (+i) durumundayken kanala girilebilmesi için gereklidir.

#irc Kategorisinden Daha Fazla İçerik

 •   0
  Muhabbet sohbet

  Mobil sohbet, keyifli ve rahat bir şekilde iletişim hizmetlerine ulaşmanızı sağlayacak. Bilgisayar üzerinde yaşadığınız bütün güzel anları, sitemiz üzerinde masa üstünde yapabilirken, aynı hizmetleri mobil olarak da keyifli bir şekilde görebileceksiniz. Telefondan mobil internet seçeneklerini kullanarak, sizler de aklınıza gelen bütün fırsatları organize edebilirsiniz ve bu sayede daha keyifli bir hizmet seçeneğine dahil olabilirsiniz değerli arkadaşlar. Durmayın […]

 •   0
  Yetiskin Sohbet

  Kısa zaman içinde sana daha iyi biçimde güzel bir ortamda yerinizi almak için hemen bizimle tanışmamız gerekiyor. Bizim ortamımızı bozabilecek bu tarz unsurları ortadan kaldırıp senin hayatında yenilikler ve yeni şekiller yaratmak için çalışıyoruz. . Bizim sana her anlamda sunduklarımız ve ileri yıllarda sunacaklarımız her daim değişmektedir. Sen bu anlamda her ne kadar düşünceli ve […]

 •   0
  Sohbet etmenin faydalari

  Yeni insanlarla tanışıp sohbet etmenin insan piskolojosi uzerindeki onarici etkisinin gercekligi bilim insanlari tarafindan da kanitlanmis bir gercektir. Gerek sanal alem dedigimiz chat ortaminda gerekse real da insanlarla birebir sohbet ederek hayatimizi daha omumlu sekilde etkileyerek pozitif hale getirebiliriz. Chat ortamina girip insanlarla sohbet etmek artik gecmis donemlere gore daha kolay ve yaygin hale gelmistir […]

 •   0
  Adana Chat Adana Sohbet Adana Mobil Sohbet

  Adana sohbet  Adana chat Adana mobilchat Adana mobil sohbet Adana mobil chat Adana bedava chat Adana bedava sohbet Adana Kız Arkadaş Sohbet Adana  Erkek Arkadaş Sohbet sesli sohbet,sesli chat,forum sohbet,kameralı sohbet,kameralı sohbet siteleri,görüntülü konuşma siteleri,sohbet kameralı,kameralı chat odaları,seviyeli sohbet siteleri,kameralı sohbet odaları,kameralı chat,kameralı chat siteleri,kameralı sohbet sitesi,online kameralı sohbet,kameralı sohbet chat,chat siteleri kameralı,chat sohbet kameralı,kameralı […]

 • Yoruma Kapalı.

  Site Haritası
  ( We love Google )